Şubat 2, 2021

.

.

Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalıyız?

Kriz döneminde neye yatırım yapılır? başlıklı bu yazımızda salgın hastalık dönemi ve sonrası için yatırımları değerlendireceğiz. Öncelikle daha önceki ekonomik krizleri değerlendirmemiz lazım. O ekonomik krizlerde yatırımcılar ve piyasaların nasıl reaksiyon aldığını ve ne gibi çözüm yolları ürettiklerini incelersek şuan ki krizde bile neye ve nasıl yatırım yapacağımıza yardımcı olur. Her krizin kendi içerisinde özgün olguları olsa da birbirine benzeyen yanları da vardır. Son olarak korona krizinde piyasalarda birçok sıkıntı yaşanması bütün sorunların su üzerine çıkmasına sebep oldu ve henüz korona krizinin ne zaman sonlanacağı hakkında kesin bir tarih olmaması bir anlamda belirsizliğin olması bile piyasaları kötü etkilemektedir. Finansal krizlerde para basmak bu yolla sonuç alma fikri 2008 krizinde ortaya çıkmıştır.

Altın Yatırımı

2008 krizinde yatırımcıların güvenli liman olarak altını görüp sermayenin altına yöneldiğini gördük şu anki krizde de güvenli liman olarak altın gözükmektedir fakat 2008 krizi ile şu anki krizin birebir aynı olup olmadığı ve altının yine yükselişe geçeceği fikri kesin olmamakla beraber yine kendi içerisinde soru işareti barındırmaktadır. Yine 2008 krizinden önce altın en güvenilir limandı fakat kriz başlayınca altında sert düşüşler piyasayı alt üst etti. Normal şartlarda borsa satılırsa altın yükselişe geçer gibi bir düşünce vardır fakat kriz döneminde yatırımcılar her şeyi satar ve nakde yönelir. Nakit her zaman kraldır.

Korona salgının belirsizliği piyasaları etkilediği gibi reel sektörleri de etkilemiştir. Birçok ülkenin ekonomisinde büyük daralmalar meydana gelmiş dünyada ise ilk çeyrekte %30’lara varan daralmalar görüldü. Ekonomik krizlerde altından sonra borsalar yatırımcıların tercihi olmaktadır. Altın ne kadar güvenli liman olarak görülüp borsaların daha riskli olduğu gözükse de kriz döneminde bütün yatırımların risk unsuru yüksek olarak gözükmektedir. Kriz döneminde borsalara yatırım yapma zamanlaması büyük önem arz etmektedir. Eski krizlere yine dönersek 2002 krizinin ilk yarısında büyük zarar eden borsalar ikinci yarı da ise yüksek değer kazanması bu önermeyi doğrular nitelikte. Sonuç olarak kriz dönemindeki belirsizlik büyük zararlara ve karlara sebep olabilir.