Şubat 2, 2021

.

.

Bitcoin Geleceğin Parası Mı?

2009 yılında hiçbir merkezi bulunmayan veya aracı bir otoriteye bağlı olmayan bir kripto para, dijital para üretildi. 2009 yılından bu yana piyasalarda büyük bir gelişim gösteren bu paranın ismi Bitcoin’dir. Bitcoin’a benzer bir çok kripto para da son dönemlerde üretilip piyasaya sürüldü ama hiçbirinin popülerliği bitcoin kadar olmadı. Peki bu kripto paralar, özellikle bitcoin geleceğin parası olarak mı kullanılacak yoksa bir balon gibi patlayıp tekrar eski sisteme mi dönülecek?  Bu konu hakkında etrafta birçok görüş ayrılığı olmasıyla beraber yine sanal paraların güvenliği hakkında endişeler ortaya çıktı. Sizler için hazırladığımız bu metinde Bitcoin‘in geleceği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bitcoin’in Değeri Neden Azaldı?

Bitcoin, 2017 yılının Aralık ayına kadar yukarı doğru bir ivmelenme söz konusuydu fakat 2 yıl içerisinde %80’ e kadar bir düşüş meydana geldi. Son yıllarda ise yine oynak bir çizgide seyit halinde ilerliyor ve bir anda yükselip düşebiliyor. Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı dönem ekonomik olarak daha rahat ve güvenli bir dönemdi. Faizlerin çok düşük olması ve biraz da medyanın bitcoin güzellemesi sayesinde; Bitcoin ortaya çıkış yıllarında hep yukarı doğru ivmelendi. Ancak içerisinde bulunduğumuz son dönemlerde ise vergileme, reklam sınırlaması, hırsızlık vakaları, borsalar arası mücadele ve giderek yükselen soruşturma baskısı bitcoin’in hep yukarı doğru çıkan piyasa değerini bazen yavaş bazen sert bir şekilde düşürmüştür.

Bitcoin’in Geleceği

Bitcoin veya benzer kripto paraların savunucuları ve karşıtları arasındaki çetin mücadeleden çıkan sonuç bitcoin’in geleceğini belirleyecektir. Artan işlem maliyetleri ve kara para aklamalar bitcoinin geleceği hakkında soru işaretlerini arttırmaktadır fakat herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadan komisyon maliyetlerinin olmadığı bir dijital paranın cazibesi sadece büyük komisyoncu kuruluşların işine yaramaz zaten görüyoruz ki meşru kuvvetler yani devletler bu konuda kripto para karşıtlarını desteklemektedir. Bunlarla beraber bitcoin ve diğer kripto para sahiplerinin büyük bir  sermaye oluşturması ve yüksek lobi gücü sayesinde bu durumu dengeleyip dengeleyemeyeceğini göreceğiz.  Bitcoin’in 1 milyon dolar mı yoksa 1 dolardan mı işlem göreceği henüz belirsiz fakat şu sıralar 11 bin dolar civarındadır.