Nisan 1, 2023

.

.

Altının Fiyatı Neye Göre Değişir?

Küçük yatırımcı için geçmişten bugüne “güvenli liman” kabul edilen altın, en ağır finansal krizlerde dahi kendisine güvenenleri boşa çıkarmamasıyla bilinen bir yatırım aracıdır. Fakat çoğu kişi uzun vadede hep kazandıran altın fiyatlarının neye göre değiştiğini bilmez. Peki altının fiyatı neye göre değişir?

Siz altın fiyatlarının neden yükselip düştüğünü biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa bu yazıda altın fiyatına etki eden en önemli faktörleri öğrenebilirsiniz.

Bölgesel Faktörler, Savaş ve Krizler

Savaş döneminde enflasyon artar ve para kıymetini yitirir. Elinizdeki ve bankanızdaki para artık kağıttan farksız hale geldiğinde altın sığınabileceğiniz yegane limandır. Dünyanın neresine giderseniz gidin geçer akçedir ve her zaman karşılığı vardır.

Bir ülkenin komşularıyla arası gerildiğinde ve savaşma ihtimali ortaya çıktığında altın fiyatı artar.

Altına Olan Talep

Arz-talep ilişkisini mutlaka önceden duymuşsunuzdur. Bir mala veya hizmete olan talep ne kadar artarsa, fiyatı o kadar yükselir. Bunun sebebi arzın, yani piyasadaki malın kısıtlı olmasıdır.
Aynı şekilde Hindistan gibi her yıl 800-850 ton arası altının satıldığı kalabalık ülkelerde talebin özellikle düğün mevsimlerinde artması, uluslararası piyasalarda altın fiyatının artmasına neden olabilir. Aynı şey Türkiye için de geçerli, ancak Türkiye’nin uluslararası piyasalara etkisi Hindistan kadar büyük değil tabii.

Genel Ekonomik Gidişat

Bir ülkede kullanılan para biriminin güçsüz olması ve aynı zamanda ekonominin ithalata bağımlı olması gibi olumsuz etkenler birleştiği zaman altına olan talep artar. Çünkü insanlar paralarının yabancı para birimlerine karşı değer kaybetmesini istemezler.

Altın fiyatlarını ne belirler? Altın fiyatları neye göre belirlenir?