Şubat 9, 2023

.

.

Altına Yatırım Yapmak

Altın, tüm dünyada güvenli liman olarak görülen çok önemli bir yatırım aracıdır. Altın’ın dünyadaki arzı ona sunulan talepten daha azdır ve sürekli olarak artan altın talebi, zamanla altın fiyatlarını yukarı doğru çekecektir. Altına yatırım yapmak, bugüne kadar tüm yatırımcıların, düşük faiz oranlarının olduğu ve piyasa gerginliğinin yüksek seviyede olduğu zamanlarda tercih ettiği bir şey.  Uzman yatırımcılar yüzde 7 oranında altını her zaman için portföyde tutmayı tavsiye etmektedir.

 

Altına Neden Yatırım Yapılmalıdır?

Altın yatırımının tüm dünyada tercih edilmesinin açık ara önemli bir sebebi ve sebepleri bulunmaktadır, aşağıda bu sebepleri görüntüleyebilirsiniz.

 

  • Riskli zamanlarda paranızı koruyabileceğiniz en iyi sığınaktır.
  • Dolara endeksli olduğu için döviz getirisi elde etmenizi sağlar.
  • Ons fiyatı yükseldikçe altın portföyünüz de değer kazanır.
  • Uzun vadede değerlenen ve borsa kadar iyi bir getiri sağlayabilecek bir yatırım aracıdır.
  • Talebin hiçbir zaman bitmeyecek olması
  • Talebin her geçen gün artması, buna karşılık altın arzının sabit kalması

 

Yukarıda da anlattığımız üzere, altın fiyatlarını etkileyen ve altına olan talebi etkileyen çok fazla faktör var. Bu faktörler nedeniyle altın fiyatları her geçen gün yükselmeye devam edip, yatırımcısına kazandıracaktır.

 

Altın Yatırımı Ne Kadar Kazandırır?

Altın yatırımı son yıllarda ve özellikle uzun bir süredir en çok kazandıran yatırım araçlarından biridir. Sadece son 2 yılda yüzde 100’e yaklaşan değer artışı ile yatırımcılarını bir kez daha haklı çıkardı, sizler de altın yatırımı yapmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz.

 

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına yatırım yapmak çok kolaydır, aşağıdaki seçenekleri değerlendirerek, kendinize uygun olan bir kanal ile yatırım işlemlerine hemen başlayabilirsiniz.

 

Kuyumcu: %5 civarında bir komisyon ile altın alıp satar. Altın alırken, gerçek değerin yüzde 4-5 altında bir fiyat öder. Söz konusu altınlar, takı altınları ise daha yüksek kâr marjı ile altınları alabilir. Satarken, genelde piyasa fiyatında veya piyasa fiyatından yüzde 1 yukarıda satar. Altına yatırım yapmak istiyorsanız, kuyumculardan sadece fiziki olarak altın alabilirsiniz.

 

Banka: Sadece yüzde 1 gibi düşük bir komisyon oranıyla altın alabilir ve satabilir. Alırken ve satarken karlı çıkabileceğiniz tek yatırım kanalıdır. Fiziki olarak değil sanal olarak altın alırsınız.